[responsive-slider id=6167]
The qualifying period for candidates seeking nonjudicial local and state elected offices ended at noon Friday. Here are the candidates in West Volusia who have made the cut.
In races with only one candidate listed, that candidate is unopposed and will be deemed automatically elected. Incumbents are designated by “(inc.).”
CITY OFFICES
DeLand – Mayor/Seat 1
Robert “Bob” Apgar (inc.)
DeLand – Seat 3
Jessica Davis (inc.)
DeLand – Seat 5
Markesha James
Phil Martin
Kevin Reid
Deltona – Mayor
Santiago Avila Jr.
Heidi Herzberg
Troy Shimkus
Deltona – District 1
Becky Gibson
Loren King
Michael Putowski
Willie Stephens
Deltona – District 3
Lester Carrero
Karin Tewksbury
Maritza Vazquez
Deltona – District 4
Robert McFall (inc.)
Ruben Munoz
Kurt Sniffin
Deltona – District 5
Victor Ramos (inc.)
Lake Helen – Zone 2
Vernon Burton (inc.)
Lake Helen – Zone 4
James Connell III (inc.)
Orange City – At-Large
Orey “Bill” Crippen (inc.)
Gaea Nunez
Orange City – District 4
Kellianne Marks
Anthony Pupello (inc.)
Orange City – District 5
Martin Harper
Evelyn Robinson (inc.)
DeBary – Seat 4
Phyllis Butlien
Eugene Kowalski
William Sell
DeBary – Seat 3
Bret Douglas
Howard Gates
Patricia Stevenson
DeBary – Seat 5/Mayor
Karen Chasez
Louis Sweet
Pierson – Mayor
James Sowell (inc.)
Pierson – Seat 1
Lambert James Anderson
Pierson – Seat 2
Thomas Larrivee (inc.)
Pierson – Seat 3
Robert Greenlund (inc.)
COUNTY OFFICES
County Council – At-Large
John Casaburro (write-in)
Dr. L. Ronald Durham
Ben Johnson
County Council – District 1
Jeffrey Brower
Barbara Girtman
Eddie Molina
Pat Patterson
County Council – District 5
Eric Allen (write-in)
Dan Hunt
Fred Lowry
School Board – District 1
Al Bouie
Jamie Haynes
Leslie LaRue
School Board – District 5
Ruben Colon
Melody Johnson (inc.)
Robert Mann
Soil & Water Conservation District – Seat 1
William Bliss
Derrick Orberg (inc.)
Soil & Water Conservation District – Seat 3
Beth James (inc.)
Wesley Wayne Wilson Jr.
Christine Wilt
Soil & Water Conservation District – Seat 5
John Barfield
Andy Kelly
David Schaefer
West Volusia Hospital Authority – Group A, Seat 1
Dr. John Hill
Raymond Long
Voloria Manning
West Volusia Hospital Authority – Group B, Seat 1
Webster Barnaby
Dolores Guzman (inc.)
West Volusia Hospital Authority – Group B, Seat 2
Michael Ray
Kathie Shepard (inc.)
Brian Soukup
STATE OFFICES
Florida State Senate – District 14 (Most of DeLand, Lake Helen, Deltona)
Dorothy Hukill (REP) (inc.)
Melissa “Mel” Martin (DEM)
Florida State House – District 24 (DeLeon Springs, Barberville, Pierson, Seville)
Adam Morley (DEM)
Paul Renner (REP) (inc.)
Florida State House – District 26 (DeLand, parts of Orange City and Lake Helen)
Michael Cantu (REP)
Elizabeth Fetterhoff (REP)
Patrick Henry (DEM) (inc.)
Percy Williamson (DEM)
Florida State House – District 27 (Parts of Orange City and Lake Helen, Deltona, DeBary)
Neil Henrichsen (DEM)
Carol Lawrence (DEM)
David Santiago (REP) (inc.)